س02202018

Last updateس, 03 ژانویه 2017 1pm

صفحه اصلی خانواده و زناشویی خانواده و زناشویی نوزاد و کودک 10 توصیه برای حفظ سلامت پای کودکان

10 توصیه برای حفظ سلامت پای کودکان

شما معمولاً به فکر بینایی، عادت های غذایی و سلامت عمومی کودکان هستید، اما پاهای آنها را نیزنباید فراموش کنید. این 10 توصیه را برای درمان و پیشگیری از مشکلات پای کودکان به خاطر بسپارید. شما کاری می کنید که دندان ها، گوشها، پوست و سایر اعضای بدن کودکان، سالم و تمیز باشند. اما آیابه فکر پاهای آنها نیز هستید؟

 

الیزابت کورتز، DPM، متخصص پا در شیکاگو و سخنگوی مؤسسه طب مفصلی آمریکایی( APMA )، میگوید: " در بحث مراقبت از بدن کودکان، پاها معمولاً نادیده گرفته می شوند. توجه به پاهای کودکان ازبدو تولد آنها، برای پیشگیری از مشکلات، حائز اهمیت است.

با رعایت این 10 توصیه، می توانید از رشد و سلامت پای کودک خود، اطمینان حاصل کنید:

1) به دقت به پاهای نوزادتان نگاه کنید. مراقب هر مورد غیر عادی باشید. مشکلاتی را که شما در هنگامتولد کودک، ملاحظه می کنید ممکن است به خودی خود رفع نشوند. درمان زودهنگام، می تواند ناهنجاریهایی همچون پای پرانتزی و شرایط مادرزادی که تقریباً در هر هزار کودک، یک بار روی می دهد رااصلاح کند. پاول دابلیو اسپوزیتو، پزشک و استاد جراحی ارتوپدی و متخصص کودکان در دانشگاه نبراسکا، میگوید: " با تشخیص پای پرانتزی در چند روز اول بعد از تولد، اغلب می توان این ناهنجاری را، بدون نیاز به جراحی درمان کرد. "

2) پاهای کودک را تا حدی شل ببندید. طبق گزارش APMA، سفت بستن می تواند مانع حرکت آزادانه پای کودک و حتی عقب ماندگی از رشد طبیعی آن بشود. دکتر اسپوزیتو می گوید: "ضربه زدن و حرکت دادن پاها به تقویت ماهیچه ها و آمادگی کودک برای راه رفتن کمک می کند. ورزش نیز به تقویت پاهای کوچک او کمک می کند.

3) بگذارید کودک نوپا، بدون کفش راه برود. وقتی کودک تازه راه می افتد، حرکت بدون کفش در داخلخانه، برای رشد طبیعی سودمند است. اسپوزیتو می گوید: "راه رفتن با پای لخت، یا با جوراب، ماهیچه های پارا تقویت کرده و به رشد مهارت های انگشتان پا، کمک می کند. " بعلاوه، کودک نوپای شما ازتماس با سطوح مختلف مانند فرش نرم یا کفپوش سرد، لذت خواهد برد.

4) مراقب راه رفتن طولانی روی انگشتان باشید. راه رفتن روی انگشتان در آغاز راه افتادن خوب است، اما اگر کودک شما بعد از دو سالگی منحصراً روی انگشتان خود حرکت کند، به متخصص کودکان مراجعه کنید. اسپوزیتو می گوید، راه رفتن مداوم روی انگشتان پا، می تواند با فلج مغزی، نقص ماهیچه ها و یا سایر مشکلات دستگاه عصبی، مربوط باشد.

5) ناخن های پا را صاف و به صورت یک خط راست، کوتاه کنید. این کار به پیشگیری از رشد ناخن هایزیرپوستی دردناک، کمک می کند. نشانه های ناخن زیر پوستی عبارتند از درد، سرخ شدگی و تورم. دکترکورتز پیشنهاد می کند که اگر ناخن زیرپوستی ایجاد شد، برای کاهش درد، مقداری پنبه بین ناخن وپوست، قرار دهید. سپس به متخصص کودکان یا متخصص پا مراجعه کنید. پزشک متخصص می تواند با یکروش ساده در مطب خود، این مشکل را برطرف کند.

6) پاها را تمیز و خشک نگهدارید. با جلوگیری از عفونت های باکتریایی و قارچی، رعایت بهداشت آغازمی شود. در وقت حمام، پاهای کودکان را به طور کامل بشویید. سپس بین انگشتان پای آنها را به خوبی خشک کنید تا از رشد قارچ بین انگشتان پا، پیشگیری کنید. عفونت قارچی، معمولا در رطوبت رشد میکند.

7) کفش های مناسب بخرید. همیشه هنگام خرید کفش، کودک را با خود ببرید. پاهای کودک را باید هر باربدون استثنا، اندازه گرفت. زیرا آنها خیلی سریع رشد می کنند. کفش های خیلی تنگ، می تواند سبب تاول، میخچه، پینه یا ناخن زیرپوستی همراه با عفونت شود. کورتز می گوید: " اگر کودک شما دائماً کفش خود را از پا در می آورد، می تواند علامت این باشد که او احساس ناراحتی می کند.

8) از آسیب پا پیشگیری کنید. راه رفتن با پای لخت در خارج از خانه و روی سطوح کثیف، پای کودک رادر معرض بریدگی ها و آسیب های جدی قرار می دهد. کورتز می گوید: " علت اصلی مراجعه کودکان درفصل تابستان نزد من، بریدگی ها و وجود اجسام خارجی در پای آنها است. " مشکل بالقوه دیگر، زگیلها هستند که بانفوذ ویروس ها از راه بریدگی ها یا ترک های روی پوست، ایجاد می شود. پوشیدن کفش هنگام بازی در سطح جاده یا محیط های پرخطر، می تواند از این مشکل پیشگیری کند.

9) بریدگی ها و خراش ها را بپوشانید. بریدگی های کوچک و خراش های روی پا را، با آب و صابون شسته و تا زمان بهبودی، با باند بپوشانید. این غلط است که می گویند قرار دادن زخم ها در معرض هوای تازه، به بهبود سریع تر آنها، کمک می کند. کورتز می گوید: " قرار دادن زخم در معرض هوای تازه، یعنی قرار دادن در معرض میکروب ها".

10) نشان دهید و بگویید. کودکان با تقلید یاد می گیرند. پاهای خود را تمیز کرده و به خوپی خشک کنید وکاری کنید که کودکان این کار شما را، تکرار کنند. همچنین به آنها نشان دهید که چگونه ناخنهای پای خودرا، برای پیشگیری از مشکلات دردناک، کوتاه کنند. کورتز می گوید: "بیشتر مشکلات پاهای بزرگسالان، درکودکی آغاز می شود. "

توضیح علت رعایت بهداشت پا، با اهمیت بوده و نشان دادن چگونگی مراقبت از پاها به کودکان، یک درمان مادام العمر و مناسب برای سلامت پا است.

کلمات کلیدی: سلامت, پا, کودک, کفش, رشد, نوزاد

نوزاد و کودک

آموزش در پیشگیری از حوادث در بین کودکان اهمیت ویژه ای دارد

همیشه حوادث و سوانح کودکان را در سنین گوناگون تهدید می‌کند در عین حال بسیاری از حوادث قابل کنترل و پیشگیری هستند.

چه ورزشی برای فرزندمان مفید است؟

چه ورزشی برای فرزندمان مفید است؟

 

در آخرین روزهای تحصیل، پیش از شروع تابستان، قند در دل بچه‌های دیروز، برای بازی در عصر‌های طولانی تابستان آب می‌شد. حتی فکرکردن به روزهایی که جز بازی، کار دیگری نمی‌شد کرد هم لذت بخش بود. روزهای امت...

آیا می‌خواهید فرزندتان نابغه باشد؟

در واقع با اینکه هوش پدیده‌ای ژنتیک و استعدادی خدادادی است، توانایی‌های ذهنی افراد طی دوران زندگی و از دوران کودکی آنها کم‌کم شکل می‌گیرد. براساس تحقیقات علمی‌انجام شده، با به کار‌بردن روش‌ها و برنامه...

با گریه‌های غیرقابل کنترل نوزاد چه کنیم؟

با گریه‌های غیرقابل کنترل نوزاد چه کنیم؟

 

یک متخصص اطفال با بیان اینکه هرگز نباید مادر را به دلیل نحوه تغذیه نوزاد یا رژیم غذایی او مورد سرزنش قرار داد و او را مسئول بروز کولیک دانست، گفت: تشخیص این بیماری تنها با مراجعه به متخصص اطفال امک...

کنار نوزاد خوابیدن - خوب یا بد؟!

سال‌هاست که روانشناسان و پژوهشگران در مورد خوابیدن نوزادان در کنار والدین و تختخواب آنها به توافق نظر نرسیده‌اند. برخی می‌گویند که لازم است در ماه‌های نخست، نوزاد کنار مادر خود بخوابد و برخی دیگر معتق...

آنچه مادران باید از زردی نوزادان بدانند

زردی در یک کودک سالم زمانی اتفاق می‌افتد که سطح «بیلی‌روبین» در خون بالا می‌رود. بیلی‌روبین ماده شیمیایی است که در اثر تخریب طبیعی سلول‌های قرمز پیر تولید می‌شود.

آنچه اولیا و مربیان باید درباره ورزش کودکان بدانند

کودکان و نوجوانان می توانند از رقابت در ورزش لذت ببرند و همچنان به آموختن مهارتهای تازه بپردازند. بیشتر افرادی که از دوران کودکی به فعالیت و ورزش عادت می کنند، در سنین بزرگسالی نیز، به رغم مشغله و نوع...

کودکانی که توجه بیشتری دارند در تحصیل موفق‌ترند

کودکانی که توجه بیشتری دارند در تحصیل موفق‌ترند

 

بر اساس نتایج مطالعه تازه‌ای که توسط پژوهشگران دانشگاه ایالتی اورگان در آمریکا صورت گرفته، کودکان پیش‌دبستانی که قادرند توجه بیشتری بر روی انجام امور بکنند و بر روی یک کار تا آخر باقی بمانند، 50 در...

چگونه از بی‌تحرکی و تنبلی کودکان، جلوگیری کنیم؟

چگونه از بی‌تحرکی و تنبلی کودکان، جلوگیری کنیم؟

تابستان فرا رسیده و با تعطیل شدن مدارس‌، اغلب کودکان تمایل دارند بیشتر وقت خود را در خانه با تلویزیون یا بازی‌های رایانه‌ای بگذارند، اما والدین موظف هستند به کودکان خود کمک کنند که در این فصل نیز فع...

عینك آفتابی برای كودكان واجبتر است

عینك آفتابی برای كودكان واجبتر است

 

بیش از 50 سال كه عینك‌های آفتابی در بین مردم به عنوان یك وسیله آسایشی و گاه تجملی رواج یافته است و چندین سال است كه چشم‌پزشكان معتقدند كه استفاده از عینك آفتابی برای حفظ سلامت چشم در درازمدت لازم م...

نکاتی در مورد سفر تابستانی برای نوزادان

نکاتی در مورد سفر تابستانی برای نوزادان

فصل تابستان فصلی است که بیشتر خانواده ها تمایل دارند که به سفر رفته و از آب و هوای مناطق دیگر بهره ببرند.

مخالفت والدین با بازی کامپیوتری کودکان بی‌فایده است

مخالفت والدین با بازی کامپیوتری کودکان بی‌فایده است

 

علی‌اصغر کیهان‌نیا مشاور خانواده اظهار داشت: بازی های کامپیوتری، جبر یا پدیده‌ای است که به خانواده‌ها تحمیل شده است و در همه جای دنیا وجود دارد.