س02202018

Last updateس, 03 ژانویه 2017 1pm

صفحه اصلی سلامت سلامت پیشگیری بهتر از درمان چند آزمایش ساده برای ارزیابی سیستم دفاعی بدن

چند آزمایش ساده برای ارزیابی سیستم دفاعی بدن

اگر بدن را به مانند قلعه ای در نظر بگیرید، سیستم دفاعی به عنوان سرباز نگهبان قلعه عمل می کند و با مهاجمان خارجی مانند باکتر ی ها، ویروس ها و انگل ها مقابله می کند.

 

برای این که سیستم بدن خوب کار کند، لازم است مواد مغذی کافی به سیستم دفاعی برسد تا بدن بتواند با بیماری های واگیردار مقابله کند. اگر زود به زود مریض می شوید، شاید ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز را دریافت نمی کنید. چند روش برای تعیین نسبی میزان دریافت مواد مغذی و مولتی ویتامین ها وارزیابی سیستم دفاعی بدن وجود دارد که به آن اشاره می کنیم.

آزمایش اول-فشردن انگشت شست روی جناغ سینه:

با این کار می توان دریافت که آیا به اندازه کافی ویتامین D دریافت می کنید یا نه. این ویتامین برای فعال سازی سیستم ایمنی بسیار حیاتی است و سیستم دفاعی بدن را هوشیار نگه می دارد. علاوه بر آن ویتامین D برای سلامت استخوان و عضله نیز مهم است. برای انجام این آزمایش، با انگشت شست روی استخوان جناغ سینه یا روی استخوان ساق پا فشار دهید.

اگر نرم بود یا هنگام فشار دادن احساس درد کردید ممکن است نشانه کمبود ویتامین D باشد. اگر چه منابع غذایی ویتامین D زیاد است اما بیش از ۹۰درصد از نیاز ویتامین D بدن ما از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید به دست می آید.

آزمایش دوم- تعادل

این آزمایش نشان می دهد که ویتامین B12کافی دریافت می کنید یا نه. پایین بودن میزان ویتامین B12 نه تنها روی سیستم ایمنی تاثیر می گذارد بلکه میزان انرژی بدن را نیز کاهش می دهد، در نتیجه فرد احساس افسردگی می کند.

افزون بر این قدرت درست فکر کردن را نیز از شما می گیرد. برای انجام دادن این آزمایش بایستید و پاها را کنار هم بگذارید. در حالی که دست ها نیز کنار هم قرار گرفته است، چشم ها را ببندید و یک پا را به جلو بیاورید و به مدت ۳ ثانیه دراز کنید. در صورت نیاز به حفظ تعادل می توانید کنار دیوار بایستید. اگر تعادل نداشته باشید ممکن است نشانه کمبود ویتامین B12 باشد. ویتامین B12 در جگر، ماهی، پنیر و ماست موجود است.

آزمایش سوم-زخم دهان

با انجام این آزمایش می توانید دریابید که آیا ویتامین B6 بدنتان کافی است یا نه. این ماده مغذی مهم سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. کمبود آن باعث سردرگمی، افسردگی، بی قراری و زخم دهان و زبان می شود. کمبود ویتامین B6 با التهاب مزمن بدن نیز ارتباط دارد. برای معاینه دهان خود را در آینه بررسی کنید. ابتدا قسمت بیرون و گوشه ها را معاینه کنید. زیر زبان فراموش نشود. زخم دهان نشانه این است که بدن ویتامین B6 را به اندازه کافی دریافت نمی کند. منبع این ویتامین مرغ، ماهی، قلوه، جگر، مغز میوه، غلات سبوس دار و گیاهان بنشنی است.

آزمایش چهارم: معاینه پوست

این معاینه نشان می دهد که بدن ویتامین A کافی دریافت می کند یا نه؛ این ویتامین مهم به بدن کمک می کند تا پوست، دندان و استخوان قوی باشد. ویتامین Aبه سیستم دفاعی بدن نیز کمک می کند. در این آزمایش لازم است پوست را از نظر خشکی، زبری، ترک و همچنین شکنندگی مو و ترک ناخن معاینه کنید. ویتامین A در سبزیجات سبز و زرد رنگ، میوه های زرد، مانند کلم بروکلی، برگ های شلغم، هویج، کدوسبز و کدو حلوایی موجود است.

پیشگیری بهتر از درمان

اقدام زودهنگام می تواند مانع از بروز دیابت شود

اقدام زودهنگام می تواند مانع از بروز دیابت شود

برخورد زودهنگام و تهاجمی با علائم اولیه بروز بیماری دیابت نوع دوم می تواند در پیشگیری از آن مفید باشد.

چند نکته مهم برای بیماران نجات‌یافته از سرطان در فصل گرما

با آنکه تابستان یکی از فصل‌های زیبای سال است و بسیاری از افراد سعی می‌کنند از آفتاب در این فصل لذت ببرند ولی باید توجه داشته بالا بودن دمای هوا و نور آفتاب در بیماران سرطانی می‌تواند سبب به خطر افتادن...

زنان چند بار در سال می توانند خون اهدا کنند؟

 

با توجه به باور غلطی که هم اکنون در میان مردم در خصوص اهدا خون خانم ها وجود دارد خانم ها می توانند سالی 3 بار خون خود ار اهدا کنند.

15 ویژگی کفش طبی استاندارد

15 ویژگی کفش طبی استاندارد

 

بسیاری از افرادی که به نوعی مشکلاتی در پای خود دارند، به دنبال کفش های طبی هستند. بعضی ها هم هستند که هیچ ناراحتی در پای خود ندارند، ولی می خواهند کفش مناسبی داشته باشند تا در آینده مشکلی در پای خو...

عوارض جبران ناپذیر كاهش وزن ناگهانی

عوارض جبران ناپذیر كاهش وزن ناگهانی

بسیاری از افراد با نزدیک شدن به ایام نوروزعلاوه بر خرید و خانه تکانی‌ها به فکر کاهش وزن و رسیدن به وزن متعادل هستند و تصور می‌کنند که با رژیم‌های سخت می‌توانند به هدفشان دست یابند ولی نا‌آگاه از این...

پوشاک مناسب برای مقابله با گرما

فصل تابستان از راه رسیده است و لباس‌های گرم به گنجه‌ها منتقل ‌شده و لباس‌های تابستانی با رنگ‌های روشن و شاد دم‌دست قرار گرفته و لباس‌هایی که خیلی از ما فکر می‌کنیم هر چه بازتر و آستین کوتاه‌تر باشد، ب...

عادت‌هایی که سبب تخریب سلول‌های مغزی می‌شوند

هرچند برخی از این رفتارها همانطور که گفته شد در زندگی مدرن امروزی عادی به نظر می رسند اما در واقع بدون اینکه خودمان متوجه شویم موجب تخریب سلول‌های مغز می‌شوند و به از کارافتادگی و در نهایت مرگ زودرس ا...

نکته هایی درباره سلامت مردان

نکته هایی درباره سلامت مردان

 

ما مردان اگر به خود، خانواده و آشنایانمان می‌اندیشیم باید این نکات را بخوانیم و مهمتر از آن اجرا کنیم.

به هنگام استفاده از ماکروویو به آن نزدیک نشوید

امواج رادیویی و ماکروویو، امواج الکترومغناطیسی هستند که از فرکانس‌های یک مگاهرتز شروع و به حد گیگاهرتز می‌رسند. همه این تابش‌ها وقتی به بدن می‌رسند تاثیری در بدن می‌گذارند.

آزمایش تست ژنتیکی سرطان پستان چه فایده ای دارد؟

آزمایش تست ژنتیکی سرطان پستان چه فایده ای دارد؟


این آزمایشها می تواند به فرد کمک کند تا با تغییر رزیم غذایی و عادتهای ورزشی، کاهش استفاده ازمشروبات الکلی، کاستن وزن، یا هوشیاری بیشتر از تغییرات بدنی خود مخاطرات ژنتیکی را خنثی کند.

بیماری های جدید و خطرناک در کمین زنان مدرن

بیماری های جدید و خطرناک در کمین زنان مدرن


بازار لوازم آشپزخانه هر روز شاهد ورود لوازم برقی وظروف تازه‌ای با کاربردهای مختلفی است که دوستداران آشپزی و خانم‌ها را برای خرید آن وسوسه می‌کند.

تعجب نکنید - بیشتر بجوید تا لاغر بمانید

تعجب نکنید - بیشتر بجوید تا لاغر بمانید

جویدن اولین قدم در هضم غذاست. در مطالعه پیش رو محققان چینی به بررسی تاثیر جویدن بر میزان انرژی دریافتی و سطح هورمون های گوارشی در افراد چاق و لاغر پرداخته اند.